Výlety s kočárkem nebo malými turisty

Pamatujeme si větu našeho bratra-švagra, který s úsměvem na tváři glosoval, když jsme konečně, jako poslední v rodině, tahali na výlet z auta kočárek: "Konečně máte taky hendikep!"

Jasně, výlety s kočárkem zaznamenaly několik rozdílů oproti výletům nás ještě bezdětných: Ubrali jsme na vzdálenostech, rychlosti, naopak přidali na objemu batohů. I tak si ale výlet s miminkem v kočárku nebo sotva chodícím děťátkem skvěle užijete, když zvolíte příjemnou a zábavnou trasu.

Zde je několik našich doporučení:

Do Stach na hřiště

Úplně nejkratší výlet se startem přímo z penzionu je procházka do Stach na hřiště, na nákup nebo třeba na zmrzlinu. Trasa měří něco přes dva kilometry, takže s vhodnou motivací ji zvládnou i menší děti. Vyjdete z penzionu po zelené značce, která Vás dovede až na náměstí do Stach, trasa vede jen po asfaltce, není nijak náročná ani frekventovaná, pouze zpátky vás čeká ještě ve Stachách prudký kopec.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Trasa vede stejně jako na hřiště, jen se na náměstí musíte dát doleva směrem na Kašperské Hory a projděte podél silnice cca 300 metrů až na místo, kde bude silnice uhybat doprava, vy ale jděte po chodníku stále rovně. Dostanete se na konec vesnice, kolem vede silnice směrem na Zadov, a ukazatele Vás již navedou přímo do muzea. Po návštěvě muzea se můžete vydat obhlédnout na velikost obce nezvykle veliký kostel Navštívení Panny Marie a stejnou cestou opět zpátky. Jediná nevýhoda této trasy je, že se po cestě nedá kde zastavit na oběd tak, abyste se dobře najedli a bylo tam příjemné prostředí pro rodiny s dětmi. Bližší informace o muzeu najdete zde.

Povydří

Výchozím bodem je parkoviště na Antýglu (připravte si 70,- Kč na celodenní parkování), poblíž autokempu.Odtud asi 150 m po silnici a pak pokračuje stezka jako zpevněná písková cesta podél řeky Vydry. Nádherné výhledy na divoké koryto horské řeky si mohou plně vychutnat opravdu všichni. Asi po 4 km cesty může přijít vhod krátké zastavení, odpočinutí či občerstvení na Turnerově chatě. Chovají tady vydry, k pohlazení je i několik kočiček, děti budou nadšené. Z Turnerovy chaty pokračuje stezka opět mírně klesajícím profilem a po třech kilometrech končí na Čeňkově Pile. Na této stezce je možné přesunutí doprovodného vozidla z Antýglu na Čeňkovu Pilu, nebo zpět po stejné trase, ovšem proti proudu Vydry tedy do kopce. Po celé délce NS Povydří je vyloučen pohyb cyklistů a na celé stezce byl nově opraven povrch.

Podél Hamerského potoka

Začínáme opět na Antýglu (připravte si 70,- Kč na celodenní parkování), ale nedáme se podél Vydry, ale po modré turistické značce podél Hamerského potoka. Jde souběžně se žlutou, ale ta se po pár set metrech odkloní směrem Filipovu Huť. Celá trase vede podél Hamerského potoka, je mírně do kopce, ale pouze příjemně. A ačkoliv se jedná o lesní cestu, dá se projet i s golfkami (vyzkoušeno). Na Horské Kvildě pak doporučujeme hotel Rankl, kde se můžete velice dobře najíst a děti se vyblbnou na prostorném hřišti. Zpět se vrátíte stejnou cestou, ale teď už z kopce, jedna trasa měří cca. 3,5 km, celkem tedy 7 km.

Procházka Horskou Kvildou

Výchozím bodem trasy je parkoviště u Infocentra. Cesta pokračuje k sejpám a mostku přes Hamerský potok. Dále pokračujete po asfaltové cestě mezi pastvinami Skotského náhorního skotu a koňů. Dojdete až dolů k potoku, tam vede kamenitopísčitá cesta, přejdete mostek přes Hamerský potok a pak už vás čeká finální prudké stoupání, ale za odměnu si dáte skvělý oběd nebo kávu v hotelu Rankl, kde se děti vyřádí na parádním venkovním hřišti. Trasa má cca. 1-1,5 km a je opravdu moc příjemná.

Z Plání na Nové Hutě

Auto zaparkujeme v Nových Hutích. Je zde velké parkoviště proti sjezdovkám. U restaurace „Klostermann" (naproti kostelu) na rozcestí Nové Hutě - bus odbočíme na vedlejší silnici (cyklotrasu 1070), která je vyhrazena pouze pro cyklisty. Motorová vozidla kromě ubytovaných a místních lidí mají tudy jízdu zakázánu, takže se nemusíme bát provozu. Procházíme se otevřenou krajinou mezi loukami s pasoucím se dobytkem. Cesta nás zavede na rozcestí Pláně, tam přejdeme hlavní silnici a pokračujeme rovně po cyklotrase, která je po chvíli změněna na číslo 1203. Po chvíli chůze na pravé straně uvidíme horní stanici lanovky lyžařského areálu Zadov. Na rozcestí V Polci se k nám přidá zelená a žlutá turistická značka. Nacházíme se již na okraji Churáňova. Na rozcestí Churáňov se napojíme na modrou turistickou značku, která nás dovede k dalšímu rozcestí  Churáňovské chalupy, kde zabočíme doleva a vystoupáme k meteorologické stanici. Do Nových Hutí se vrátíme stejnou cestou.

Na rozhlednu na skokanském můstku

Autem nebo pěšky z penzionu (cca. 5 km po zelené a pak žluté značce) se dostanete k dolní stanici lanovky Kobyla. Ta vás vyveze až k rozhledně, která je zbudovaná rekonstrukcí bývalého skokanského můstku na Zadově. Vystoupat 158 schodů nebude velký problém, odměnou vám bude úžasný výhled na šumavskou krajinu. Jihozápadní stěnu rozhledny tvoří horolezecká stěna. Parkování u lanovky je zdarma, můžete se i občerstvit v bufetu a dětem je k dispozici hřiště. Podrobnější informace naleznete zde.

Hauswaldská kaple

Autem dojeďte na Srní, kde zaparkujete a kolem kostela, postaveného v roce 1805, zasvěceného Nejsvětější trojici se vydejte po modré turistické značce směrem k rozcestí Pod Kostelním vrchem. Odtud Vás už směrovky navedou kousek podél Vchynicko-Tetovského kanálu až na odbočku ke kapli. Celkem měří trasa necelé 3 km ke kapli a totéž cestou zpět. Místo bude jistě zajímavé i pro děti, je totiž opředeno bájnými legendami a tak trochu tajemné.

Stezka korunami stromů v Bavorsku

Bavorský les nabízí mnoho zajímavostí pro malé i velké. Můžete se vydat na nádhernou procházku v korunách stromů, která je zakončena vyhlídkou ve výšce 44 metrů. Zajímavá je i 250 hektarů rozlehlá přírodní "zoo". To vše a mnohem více můžete zažít jen cca. hodinu jízdy autem z Baurova Dvora. Oficiální stránky Bavorského lesa v češtině naleznete zde.
Stezku korunami stromů najdete i na Lipně, informace naleznete na oficiálních webových stránkách: http://www.stezkakorunamistromu.cz.

Javoří Pila a Tříjezerní  slať

Příjemná vycházka údolím Roklanského potoka kolem Rybárny na Javoří Pilu. Startujeme na Modravě, kde zaparkujete na placeném parkovišti (připravte si drobné). Odtud k zajímavému Centru dřevařství a pak se napojíme na červenou značku a vycházíme na klidnou asfaltku podél Roklanského potoka. Zpáteční cesta se stáčí přes rozcestí pod Oblíkem k Tříjezerní slati. Na Modravu je možné se vrátit buď přes Rybárnu nebo přes Rokytu a Vchynickou terasu. (Modrava - po modré Rybárna 2,5 km - Javoří Pila 3/5,5 km - pod Oblíkem 1,5/7 km - po žluté Tříjezerní slať 0,5/7,5 km - Rokyta 4/11,5 km - po červené Modrava 5,5/17 km.).

ZOO Hluboká

Zvířátka jsou jistota! Pokud chcete navštívit přijemně koncipovanou a tak akorát velkou ZOO, vydejte se do Ohrady na Hluboké (http://www.zoohluboka.cz/). ZOO se neustále vylepšuje a věříme, že si ji oblíbíte vy i vaše děti. Z Bauráče na Hlubokou je to 65 km směr Vimperk - Prachatice - České Budějovice.

Výhled z hřiště u Ranklů na Horské Kvildě

Roklanský potok

Z Tříjezerní slatě na Modravu

Hauswaldská kaple

Kam na výlet s dětmi?