Výlety na kole

Šumava je rájem nejen turistů, ale i cyklistů - každý si přijde na své. Připravili jsme pro Vás tipy na výlety na kole, každý je svým zaměřením originální a provede Vás po nádherných koutech Šumavy.

Přejeme Vám hezké výhledy, příjemné sjezdy a hlavně bezpečný návrat.

Srnský okruh - vhodné i pro menší děti

8,4 km dlouhý srnský okruh po zelené  značce, který začíná i končí v centru obce Srní (z Bauráče do Srní je to autem 30 km). Trasa není náročná. Ze Srní po zelené značce dojdeme po 2km k plavebnímu kanálu (2km), cesta při tomto vodním díle nás dovede až na rozcestník U Sedla (4km). Nedaleko se nacházejí zbytky zaniklé obce Sedlo. Pokračujeme až na rozcestník U vodního zámku (5,5km). Vodní zámek je železobetonová věž, kde je možné uzavřít přívod vody do vodní elektrárny na Čeňkově pile např. v případě poruchy turbíny. Pak pokračujeme na Klostermannovu vyhlídku, která nabízí úchvatný pohled do údolí Otavy. Mineme vodní nádrž a již směřujeme k Srní.

Pro fajnšmekry - extra náročná

Trasa má celkem 100 km a úctyhodné převýšení 1700-1800 metrů. Výchozím bodem je penzion Baurů Dvůr. Odtud po silnici až na Horskou Kvildu, po cyklostezce 1042 na Filipovu Huť. Po silnici na Modravu, kde se napojíme na Vchynicko-Tetovský plavební kanál. Dojedeme až k Rechle a Hradlovému mostu a po cyklostezce 2114 dojedeme až do Mechova (Mosau). Dále pokračujeme na Prášily po cyklostezce č. 33. V Prášilech najedeme na Stezku Sv. Vintíře (2113), ze které těsně před hranicemi odbočíme vpravo na Hubačovu cestu a po té dojedeme až k cíli výletu – jezeru Laka. Stejnou (Hubačovou) cestou a Stezkou Svatého Vintíře se vrátíme na Prášily, odtud pak ještě kousek po cyklostezce č. 33 až na Gruberg. Zde se napojíme na cyklostezku 2113, která nás přes Prášilské jezero dovede až na Poledník. Odtud pokračujeme po Bavorské a Javoří cestě až na Javoří pilu. Pokračujeme dále po cyklostezce na Modravu.  Zde už vyjedeme na silnici a přes Filipovu Huť, Kvildu a Nový Dvůr dojedeme zpět do penzionu. Vzhledem k velkému výdeji doporučujeme doplnit energii - nejvhodnějším nápojem je pivo, kofola, pro velmi zeslíblé pak horká čokoláda se šlehačkou nebo palačinka.

Vlastenecká

55 km dlouhá trasa, jejímž cílem je dobytí pramene Vltavy. Startujeme z Baurova Dvora po silnici až na Kvildu. Odtud po velice příjemné, v sezóně docela frekventované, cyklostezce č. 1041 dojedeme na pramen Vltavy. Přes prudké stoupání na Stráž dojedeme na Bučinu (cyklostezka 1023) k hranicím, bývalé želené oponě. Cyklostezkou 331 dojedeme až na Bučinskou cestu a odbočíme vpravo na Židovskou cestu. Po cyklostezce 1040 dojedeme na Borovou Ladu a pokračujeme po stejné stezce přes Svinnou Ladu až na Nové Hutě. Odtud po cestě na Pláně. Po cyklostezce 1203 dojedeme na Churáňov, odkud pojedeme po zelené značce přes rozcestí Nad Kůsovem a U Jakubů ke Klostermannově skále. Sjedeme na silnici a přes Kůsov, Říhov a Bláhov dojedeme zpět do Baurova Dvora.

Technická

Tato trasa prověří Vaši cyklistickou zručnost, odvahu i výbavu. Měří 50 km. Z Baurova Dvora vyjedeme po zelené turistické značce na rozcestí Pod Výškou. Pokračujeme po červené  značce na Zlatou Studnu, dále po žluté (cyklostezka 2123) na Zhůří. Pokračujeme po zelené na Horskou Kvildu (sjezd!!!) a stále po zelené k místu Pod březovou horou. Zde odbočíme vlevo a po žluté turistické dojedeme na Kvildu. Tady se napojíme na modrou turistickou značku (chvíli po silnici) až na rozcestí Pod Přilbou. Odtud po zelené vzhůru a zase dolů přes Přilbu na rozcestí V sedle Přilby, po silnici na Pláně. Cyklostezkou 1203 na Churáňov, přes Churáňovské chalupy na rozcestí Na rovinách a odtud po cyklostezce 1142 přes Krousov, Jáchymov, Michalov a Říhov, kolem penzionu Podskalí až do Baurova Dvora. Bezpečný návrat z této trasy doporučujeme večer oslavit - pivem, vínem, sektem či něčím ostřejším.

Kašperskohorská

Cílem této 40 km dlouhé trasy je hrad Kašperk. Z Baurova Dvora vyjedeme přes Bláhov k penzionu Podskalí, kde se napojíme na cyklostezku 1201, kterou projedeme Michalov, Jáchymov a dojedeme do Chalup. Pokračujeme chvíli po silnici přes Šebestov do Úbislavi. Odtud stoupáme po červené přes Tejmlov směr Javorník, v Tejmlově se napojíme na silnici a do Javorníku přijedeme po asfaltu. Po modré/žluté turistické dojedeme k rozhledně Javorník. Následuje výtečný sjezd po modré k cyklostezce 1113, která nás kolem Ždánova přivede na Kašperk. Odtud cyklostezkou 2106 směr Kašperské Hory + projedeme vyhlídkový okruh Šumavskými vesnicemi (Opolenec, Tuškov) až na Kašperské Hory. V městečku můžeme doplnit síly a tekutiny a vydáme se po cyklostezce 1201 do Amálina údolí a dále po stejné stezce projedeme Studencem a přes Michalov, Říhov a Podskalí dojedeme zpět do Baurova Dvora.

Javoří Pila a Tříjezerní  slať

Příjemný projížďka údolím Roklanského potoka kolem Rybárny na Javoří Pilu. Startujeme na Modravě, kde zaparkujete na placeném parkovišti (připravte si drobné). Odtud k zajímavému Centru dřevařství a pak se napojíme na červenou značku a vyjíždíme na klidnou asfaltku podél Roklanského potoka. Zpáteční cesta se stáčí přes rozcestí pod Oblíkem k Tříjezerní slati. Na Modravu je možné se vrátit buď přes Rybárnu nebo přes Rokytu a Vchynickou terasu. (Modrava - po modré Rybárna 2,5 km - Javoří Pila 3/5,5 km - pod Oblíkem 1,5/7 km - po žluté Tříjezerní slať 0,5/7,5 km - Rokyta 4/11,5 km - po červené Modrava 5,5/17 km.).

Na Březník - vhodné s dětmi

Nenáročná cesta údolím Modravského potoka k okraji Luzenského údolí. Z Modravy se vydáme po červené na Březník - 7,5 km. Je to celou cestu na Březník do velmi mírného kopečka, který se nám odmění zpátečním parádním sjezdem. Zpátky musíme na kolech stejnou cestou. Pěšky se lze vrátit po zelené přes Cikánskou slať na Modravu.

Výjezd od Baurova Dvora směrem na Stachy.

Rozhledna Javorník

Výjezd na Březník

s dětmi na výlet na kolech